• Mindful Istanbul Hakkında

  Mindful İstanbul, şehrin içinde, kargaşanın ortasında, bize sadece durmayı, olmayı pratik edebileceğimiz bir alan sunuyor. 2016 yılından bu yana, Mindful Istanbul hepsi Selin Ilgaz yönetmeliğinde 20’den fazla eğitime ev sahipliği yapmıştır.

  Niyet

  Bu oluşumu kurarken niyetimiz

  • Mindfulness ve benzer pratikleri ulaşılabilir kılmak
  • Sıklıkla “yapmaya” teşvik edildiğimiz bir yaşamda, “olmaya” önem vermek.
  • İnsanlara kendilerine dönebilecekleri, deneyimlerine yargısız ve şefkatli şekilde yaklaşabilecekleri bir alan sağlamak.

  Dikkat

  Çalışmalarda verdiğimiz dikkat

  • Dikkati “şimdi”ye veriyoruz. Şimdiki an deneyimimizde karşımıza çıkan her şeye (duyum, düşünce, duygu, nefes, hareket) fark edilebilecekleri bir alan sağlıyoruz.
  • Deneyimimizin değişkenliğine şahit oluyoruz, geçmiş ve gelecek arasında mekik dokuyan zihne “burada” olması için zaman ve alan tanıyoruz.

  Tavır

  Bilinç getirdiğimiz tavırlar

  • Hoşumuza gidene tutunma, hoşumuza gitmeyeni itme eğilimimizi fark ediyoruz, olanı kabul etmeyi pratik ediyoruz.
  • Bütün bu çalışmaları yaparken yargısızlık, sabır, merak, başlangıç zihni, kabul, serbest bırakma, çabasızlık, güven, öz-şefkat gibi tavırlar bize eşlik ediyor.
 • Selin Ilgaz

  Hakkında

  Mindful Istanbul’un kurucusu ve Mindfulness eğitmeni Selin Ilgaz, Fransa’da Psikoloji bölümünü tamamladı ve yüksek lisansını Londra'da Klinik ve Kognitif Nörobilim dalında gerçekleştirdi. Eğitimi süresince, her zaman ilgisini çeken Mindfulness konusunu akademik ve bilimsel düzeyde araştırma olanağı buldu.

   

  2014 yılından bu yana kendi kişisel pratiğini oluşturan Selin, bu pratiğin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerini doğru ve bilimsel bir şekilde paylaşmak istedi. 2016'da İspanya’ 'da bulunan, İngiltere onaylı Mindful Academy ile Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programının akreditasyonlu eğitmen sertifikasını aldı.

 • Mindfulness nedir?

  “Mindfulness, dikkati şimdiki zamana özel bir yöntemle vermektir: kasıtlı, bilinçli ve yargısızca.”

  Prof. Dr. Jon Kabat-Zinn

  Mindfulness Hakkında

  Bilinçli Farkındalığı (Mindfulness), hepimizde olan ve pratiklerle geliştirebildiğimiz "anda kalma becerisi" olarak açıklayabiliriz. Bedensel duyumlarımızı, duygularımızı ve düşüncelerimizi yargılamadan, onları değiştirmeye çalışmadan gözlemleyerek bilinçli bir şekilde anı yaşama pratiğine Mindfulness diyoruz. Bu pratikle, hep planlamalarda, geçmişte veya gelecekte olan zihni "yapma" modundan, "olma" moduna bilinçli bir şekilde geçiriyoruz.

   

  Bu şekilde, duyusal seviyede neler olup bittiğinin bilincinde oluyoruz: duyduklarımızın, gördüklerimizin, hissettiklerimizin; o an yaşamakta olduğumuz deneyimimizin. Aynı zamanda iç dünyamızdaki duygu ve düşüncelerin de farkına varmamızı sağlıyor. Farkındalık becerimizi geliştirmek zihnimizin ve iç dünyamızın nasıl çalıştığını daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

 • Neler var Mindful İstanbul'da?

  Etkinlikler, programlar, eğitimler...

  Mindfulness Temelli Stres Azaltma programı

  İngilizce isminin kısaltması olan MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), Mindfulness pratiğini merak edenler veya geliştirmek isteyenler için en ideal başlangıç noktasıdır. Grup içinde Mindfulness pratiğini iyice kavrayıp, uygulayacağınız, içselleştireceğiniz bir 8 hafta sizi bekliyor bu programda. Seanslar boyunca hem grup hem eğitmen Selin Ilgaz’ın desteğinden faydalandığınız bu program, sıcak, konforlu ve zihin rahatlığınızı destekleyen Mindful Istanbul Harbiye ev stüdyosunda gerçekleşiyor.

  Güncel programlar için tıklayın:

  Online eğitimler

  8 Haftalık Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programına katılmak isteyenler ama İstanbul’da olmayanlar veya güncel grup programlarına tarihleri ve saatleri yüzünden katılamayanlar için online bir eğitim tasarladık. Eğitmen Selin Ilgaz ile bireysel, görüntülü konuşmalarla 8 haftalık MBSR programını olduğunuz yerin konforundan çıkmadan, bilgisayarınızın başından tamamlayabileceksiniz.

  Günlük inzivalar

  İnzivalar, uzun uygulama günleri sunarak pratiğimizi derinleştirmemizi sağlıyor, sessizlik periyodları sayesinde kendimizle kalmamız, kendimizi bulmamız için değerli bir zaman sunuyor. İstanbul’dan kaçıp doğaya dönmenin, birkaç günlüğüne her şeyden uzaklaşmanın çok sık hayalini kuruyor olabiliriz. Ama şehirden kaçmak her zaman mümkün değil. Olsun! Kaçmadan, birkaç gün ayırmak zorunda olmadan da içe dönmek mümkün! Gelin, düzenlediğimiz bir günlük inzivalarda bize katılın, gitme isteğini belki bir süreliğine erteleyin.

  Bir sonraki inziva tarihi:

  Pazar 27 Ocak 2019

  Meditasyon oturumları

  Meditasyon pratiğiniz var, hatta MBSR programını bitirdiniz, ancak tek başınıza pratiği sürdürmenin her zaman kolay olmadığını fark ettiniz. Grup desteği böyle durumlarda hepimize çok iyi gelebilir. Pratikte karşılaştığımız zorluklarda yalnız olmadığımızı bilmek, hatta pratiğin bize nerelerde iyi geldiğini başkalarıyla paylaşmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar yararlı. Grup içinde meditasyon pratiğinin faydası ve desteği de göz ardı edilemez.

   

  Bu meditasyon oturumları yaklaşık 1,5 saat sürüyor, bir bölümü meditasyon, bir bölümü de paylaşım şeklinde ilerliyor. Düzenli katılım gerektirmiyor.

  Çocuklarla Mindfulness

  Çocuklarla da Mindfulness çalışmak mümkün! Hatta ne kadar erken yaşta başlarsak o kadar faydasını görebiliriz. 5-18 yaş arasında çocuklara kendi okulunuzda / bir çocuk grubuna Mindfulness eğitimi getirmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Kurumlarda Mindfulness

  Kurumunuzda Mindfulness workshopları, eğitimler düzenlemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

All Posts
×