• Etkinlikler

  Mindful Istanbul bünyesinde programlar, etkinlikler

  ONLİNE MBSR PROGRAMLARINA BİR SÜRE ARA VERİLMİŞTİR

  8 Haftalık Online Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programı

  Bu 8 haftalık programda stresle, düşüncelerle ve duygularla farklı bir ilişki geliştirmeye davetlisiniz

  MBSR

  Güncel programlar:
   
  Güncel program bulunmamaktadır

  Program hakkında:

  • 2,5 saatlik 8 buluşma ve 6 saat süren bir uzun uygulama günü
  • Toplam 26 saatlik seans
  • Program öncesi bireysel görüşme
  • Zoom üzerinden online program
  • Çeşitli Mindfulness uygulamaları
  • Her hafta belirlenen düzenli ev uygulamaları
  • Günlük pratiği desteklemek adına verilen yönlendirici ses kayıtları
  • Program kitapçığı
  • Haftalık hatırlatmalar
  • Program sonu katılım sertifikası verilir (Eğitmenlik sertifikası değil) 

  Katılanların görüşleri:

 • Görüşler

  "Şu ana kadar katıldığım en etkili, eğlenceli ve pratiklerle dolu harika bir yolculuktu... Selin Ilgaz'a muhteşem enerjisi için çok teşekkür ederim."

  Çağla

  "Yolculuk, varoluş, insanlık... Benim için bu deneyimi tanımlayan kelimeler bunlar. Ortak insanlığı kalbimde hissettiğim, var olmanın ne demek olduğunun farkına vardığım, içimde her duyguya, deneyime yer olduğunu görerek hepsini şefkatle, kabulle misafir etmeye niyet ettiğim, hiç bitmeyeceğini hissettiğim bir yolculuğun başlangıcı oldu hayatımda. Yeni bir yol açılırken önümde, bu yolu aydınlatan ve bir adım daha atmam için her an ilham kaynağı olan Selin’e kalpten teşekkür ederim."

  Dila

  "Ne zaman görmek, duymak, hissetmek gibi basit şeyleri bile otomatik pilotta, fark etmeden yapmaya başladık bilmiyorum. Ne zaman kendimizden, duygularımızdan bu kadar uzaklaştık. Bu sekiz haftalık süreçte önce durmayı öğreniyorsunuz :) Sonrasında ise kendinize yöneliyorsunuz. Yargısızlık, sabır, merak, çabasızlık, öz-şefkat gibi pek çok kavrama yeniden bakıyorsunuz. Selin size hayatınız boyunca yeni kapılar açacak bir anahtar veriyor. Bu anahtarla açacağız kapılar ise sizin hayal gücünüze ve çabanıza kalıyor."

  Ayşegül

  "Duygu ve düşüncelerimle olan kişisel ilişkimi yeniden gözden geçirme fırsatı bulduğum bu programı herkese tavsiye ediyorum."

  Sanem

  "Önce aslında biraz ön yargılıydım, daha doğrusu 8 haftada tam olarak ne olacağını, benim neden ihtiyacımın olduğuna pek emin değildim. Hatta acaba stresli miyim ben sessiz, sakin bir insanım diyordum. Ancak 3. ya da 4. haftadan sonra, uygulamaları yaptıkça, düşünce tarzlarımın ve yargılarımın, günlük hayatımda beni strese sokan olayları, insanları, davranışları fark etmeye başladım. Bunları uzaktan izlerken onları etiketlemek, beni rahatlattı ve iyi geldi. Belki de böylece binlerce düşünceler arasında, ne hissettiğimi/ düşündüğümü daha iyi görmemi sağladı. Geçmişin değişmediğine gösterdiğim dirençle geçen haftalar sonrasında, aslında tek yapmam gerekenin anda kalarak hissettiğim duygulara odaklanarak, kendimi ifade etmem gerektiğini gördüğüm zaman sanırım ben de değişmiştim :) Şu anda geçirdiğim dönüşümler sırasında bana o sırada anlamsız gelen her şey, çok daha net ve açık karşımda duruyor. 8 haftalık bu eğitimi iyi ki almışım diyorum. Bir anda her şey değişmiyor tabi ki, ama günlük hayatta olaylara, insanlara, ilişkilere, karşımıza çıkanlara daha uzaktan, daha sakin ve orada ne olduğuna bakarak görmeyi öğrenmek günümü daha iyi ve kendimin farkında geçirmeme neden oldu. Bu da bana iyi geldi."

  Ece

  "Hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz ve bu hız içerisinde, çocukluğumuzdan bu yana unuttuğumuz bir çok beceri, kaçırdığımız bir çok şey var. Ancak yavaşladığımızda ve içimize döndüğümüzde görebileceğimiz... Bunların yanısıra bir de modern hayatın getirdiği stres... Mindfulness programı benim için bir dönüm noktası oldu. Hızla dönen dünyada sakin kalmanın, yavaşlamanın yollarını gösterdiği gibi stresi yönetmenin, acıyla bir arada kalmanın, kendime şefkat göstermenin yollarını da öğretti."

  Filiz

  "Kendim için aldığım en güzel karar. Bu öylesine yazılan bir cümle değil. Sürekli zihnimde dolaşan, görmezden geldiğim ve hep değişen duygularımı, düşüncelerimi anlık inceleme ve kabul etme, teslim olma süreci..."

  Seda

  "8 haftada tamamen değiştim. Programa başlarken ''benim stresim yok veya olsa da nasıl kontrol edebileceğimi biliyorum ama çalıştığım stresli kişilere yardım etmek istiyorum'' diye başladım. Bu süreçte de çok faydasını gördüm. Programın bittiğinin 3. gününde canım kadar çok sevdiğim birinin ciddi bir sağlık sorunu haberini aldım. Normal şartlarda doktora gidip tedaviye başlayana kadar geçen o 24 saatte, olabilecek tüm kötü senaryoları kafamda kurar, bir de onları gerçekleşmiş gibi yaşardım. Hatta yas bile tutardım. Hayatımda ilk kez, o 24 saati planlar yapmadan, senaryolar kurmadan, anda geçirdim. Hiç olmadığım kadar sakindim. Bu benim için bir mucize. Programa o kadar zamanında başlamışım ki. Hatta ''belki de bu süreçle başa çıkabilmek için bu eğitime katılmışım'' diye de düşündüm. Değişimim muazzam.."

  Sema

  "Kendimi yine kendime fark ettirdiğiniz için teşekkür ederim. Her hafta bir aydınlanma ve farkındalık dolu bir an yaşamak bana hem merak ettirici hem keyifli geldi. Kendime verdiğim kendim hediyesi için teşekkür ederim."

  Gülay

  "Çok keyifli bir 8 haftaydı ancak hayatıma kazandırdıkları ömür boyu sürecek. Herkes kendi için bu eğitimi almalı!"

  Dila

  "Yaşantılarımızın stres altında kalitesi düşüyor. Bazen nasıl davranacağımızı bilememek stresimizin daha da uzun süre devam etmesine neden oluyor. Mindfulness size bir mola verme fırsatı sunuyor. Kendinize dışarıdan bakmak, sevmek ve gözlemlemek için fırsatlar yaratıyor. Eylemsizliğin de bir seçenek olabileceğini gösteriyor. Sizi rahatlatacak ve farklı bir pencereden bakma fırsatı verecek bir yaklaşım. Tavsiye ederim."

  R.A.

  "Düşüncelerimin (düşünce bulutlarımın) duygularımın (onlar sadece bir duygu ben değilim) ve çevremin daha fazla farkında olmak hayatımı değiştirdi, değiştirmeye devam ediyor. Yargısız, sabırlı, güven veren, çabasız, kabullenen tavrıyla serbest bırakan, nazik eğitmenimize tüm kalbimle teşekkür ederim. Bu dünyaya kiminle adım atacağınız önemli. Sevgilerimle,"

  Eda

  "Meraklı ve nazik, her zaman ilerlemede olan bu grupla tekrar buluşmak için her hafta günler öncesinden heyecanlanıyordum. Programa kayıt olurken hayal bile edemeyeceğim etkileri olan yepyeni deneyimler yaşadım. Daha birkaç hafta, hatta ay devam ettirebilmek isterdim!"

  C.D.L

  "Etkileri hızlıca içimizde ve yakınlar tarafından hissediliyor. Eğitmen desteğinin kalitesinin çok yardımı oldu."

  Claire

  "Mindful Istanbul'un programı, kendimize verebileceğimiz en güzel hediyelerden biri."

  L.N.

  "Bu metoda karşı çok ön yargım ve tereddütlerim vardı. Ama Mindfulness'ın gücü ve basitliği beni derinden etkiledi. Selin'e çok derin ve içten teşekkürlerimle."

  S.G.

  "Çok pratik ve zengin bir deneyimdi. Seanslar ve konuların takibi çok basit ve ses kayıtları insanı gerçek anlamda sarıyor. Rahatlamak, stresin, düşüncelerin, olumsuz duyguların daha az etkisinde kalmak için çok iyi geliyorlar. İçinde yaşadığımız stresli dünyada gerçekten çok gerekli!"

  Eric

  "Rahatlık getiren bir pratik... Olayları başka türlü görmeyi ve zorluklar karşısında daha gerçekçi kalmayı öğretiyor. Tavsiye ederim."

  K.T.

  "Kişisel gelişim için çok farklı bir deneyim. Tavsiye ederim"

  Aslıhan

  "Mindful bir beyin, akabinde de mindful bir yaşama başlangıç yapabilmek için MBSR eğitimini kesinlikle tavsiye ediyorum; tabi ki bunun sürekli bir yaşam pratiği olduğu unutulmamalı ve kendimize farkında bir alan açmaya niyetli olmayı da atlamamalıyız."

  Behlül

 • İnziva günleri

  İnzivalar, uzun uygulama günleri sunarak pratiğimizi derinleştirmemizi sağlıyor, sessizlik periyotları sayesinde kendimizle kalmamız, kendimizi bulmamız için değerli bir zaman sunuyor. İstanbul’dan kaçıp doğaya dönmenin, birkaç günlüğüne her şeyden uzaklaşmanın çok sık hayalini kuruyor olabiliriz. Ama şehirden kaçmak her zaman mümkün değil. Olsun! Kaçmadan, birkaç gün ayırmak zorunda olmadan da içe dönmek mümkün! Gelin, düzenlediğimiz bir günlük inzivalarda bize katılın, gitme isteğini belki bir süreliğine erteleyin.

  İnziva günlerine katılım için meditasyon deneyimi olması tavsiye ediliyor. Tipik bir inziva programı 5 ile 7,5 saat arasında değişiyor.

  Geçmiş inzivalar:

  Kendimle sessiz bir hafta sonu

  1-2 Şubat 2020

  Sessizlik, sessizlik değildir. Başka bir dildir

  Sessizliğe hiç zaman ayırıyor musun?

  Sessizlik sadece kafa dinlenmek için sohbete, şehir hayatının gürültüsüne, televizyon ya da sosyal medyaya biraz ara vermekten ibaret değil.

   

  Yaratıcı düşünceye, sinir sistemini yatıştırmaya olanak tanıyan gerçek sessizlik, dışarıdakilerin yanı sıra “içsel konuşmaları” da susturur, sürekli ne söyleyeceğini, ne yapacağını planlayan zihne bir mola verdirir. Bütün gün kendi iç sesimizle dolu olan zihni sakinleştirdiğimizde yeni şeylerle karşılaşma şansımız artar.

   

  Giderek daha gürültülü bir hale gelen dünyada sessizliğe ulaşmak hala mümkün. Sizi İstanbul’a sadece 2 saatlik uzaklıkta ve doğayla iç içe olan Yücesan Çiftliği‘nde 2 günlük sessiz bir içe dönüşe davet ediyoruz.

 • Meditasyon oturumları

  Meditasyon pratiğiniz var, hatta MBSR programını bitirdiniz, ancak tek başınıza pratiği sürdürmenin her zaman kolay olmadığını fark ettiniz. Grup desteği böyle durumlarda hepimize çok iyi gelebilir. Pratikte karşılaştığımız zorluklarda yalnız olmadığımızı bilmek, hatta pratiğin bize nerelerde iyi geldiğini başkalarıyla paylaşmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar yararlı. Grup içinde meditasyon pratiğinin faydası ve desteği de göz ardı edilemez.

  Bu meditasyon oturumları yaklaşık 1,5 saat sürüyor, bir bölümü meditasyon, bir bölümü de paylaşım şeklinde ilerliyor. Düzenli katılım gerektirmiyor.

All Posts
×