• Etkinlikler

  8 Haftalık Online Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programı

  Bu 8 haftalık programda stresle, düşüncelerle ve duygularla farklı bir ilişki geliştirmeye davetlisiniz

  MBSR

  Program hakkında:

  • 2,5 saatlik 8 buluşma ve 6 saat süren bir uzun uygulama günü
  • Toplam 32 saatlik program
  • Program öncesi bireysel görüşme
  • Zoom üzerinden online program
  • Çeşitli Mindfulness uygulamaları
  • Her hafta belirlenen düzenli ev uygulamaları
  • Günlük pratiği desteklemek adına verilen yönlendirici ses kayıtları
  • Program kitapçığı
  • Haftalık hatırlatmalar
  • Program sonu katılım sertifikası verilir (Eğitmenlik sertifikası değil)

  Katılanların görüşleri:

 • Görüşler

  "Şu ana kadar katıldığım en etkili, eğlenceli ve pratiklerle dolu harika bir yolculuktu... Selin Ilgaz'a muhteşem enerjisi için çok teşekkür ederim."

  Çağla

  "Yolculuk, varoluş, insanlık... Benim için bu deneyimi tanımlayan kelimeler bunlar. Ortak insanlığı kalbimde hissettiğim, var olmanın ne demek olduğunun farkına vardığım, içimde her duyguya, deneyime yer olduğunu görerek hepsini şefkatle, kabulle misafir etmeye niyet ettiğim, hiç bitmeyeceğini hissettiğim bir yolculuğun başlangıcı oldu hayatımda. Yeni bir yol açılırken önümde, bu yolu aydınlatan ve bir adım daha atmam için her an ilham kaynağı olan Selin’e kalpten teşekkür ederim."

  Dila

  "Ne zaman görmek, duymak, hissetmek gibi basit şeyleri bile otomatik pilotta, fark etmeden yapmaya başladık bilmiyorum. Ne zaman kendimizden, duygularımızdan bu kadar uzaklaştık. Bu sekiz haftalık süreçte önce durmayı öğreniyorsunuz :) Sonrasında ise kendinize yöneliyorsunuz. Yargısızlık, sabır, merak, çabasızlık, öz-şefkat gibi pek çok kavrama yeniden bakıyorsunuz. Selin size hayatınız boyunca yeni kapılar açacak bir anahtar veriyor. Bu anahtarla açacağız kapılar ise sizin hayal gücünüze ve çabanıza kalıyor."

  Ayşegül

  "Duygu ve düşüncelerimle olan kişisel ilişkimi yeniden gözden geçirme fırsatı bulduğum bu programı herkese tavsiye ediyorum."

  Sanem

  "Önce aslında biraz ön yargılıydım, daha doğrusu 8 haftada tam olarak ne olacağını, benim neden ihtiyacımın olduğuna pek emin değildim. Hatta acaba stresli miyim ben sessiz, sakin bir insanım diyordum. Ancak 3. ya da 4. haftadan sonra, uygulamaları yaptıkça, düşünce tarzlarımın ve yargılarımın, günlük hayatımda beni strese sokan olayları, insanları, davranışları fark etmeye başladım. Bunları uzaktan izlerken onları etiketlemek, beni rahatlattı ve iyi geldi. Belki de böylece binlerce düşünceler arasında, ne hissettiğimi/ düşündüğümü daha iyi görmemi sağladı. Geçmişin değişmediğine gösterdiğim dirençle geçen haftalar sonrasında, aslında tek yapmam gerekenin anda kalarak hissettiğim duygulara odaklanarak, kendimi ifade etmem gerektiğini gördüğüm zaman sanırım ben de değişmiştim :) Şu anda geçirdiğim dönüşümler sırasında bana o sırada anlamsız gelen her şey, çok daha net ve açık karşımda duruyor. 8 haftalık bu eğitimi iyi ki almışım diyorum. Bir anda her şey değişmiyor tabi ki, ama günlük hayatta olaylara, insanlara, ilişkilere, karşımıza çıkanlara daha uzaktan, daha sakin ve orada ne olduğuna bakarak görmeyi öğrenmek günümü daha iyi ve kendimin farkında geçirmeme neden oldu. Bu da bana iyi geldi."

  Ece

  "Hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz ve bu hız içerisinde, çocukluğumuzdan bu yana unuttuğumuz bir çok beceri, kaçırdığımız bir çok şey var. Ancak yavaşladığımızda ve içimize döndüğümüzde görebileceğimiz... Bunların yanısıra bir de modern hayatın getirdiği stres... Mindfulness programı benim için bir dönüm noktası oldu. Hızla dönen dünyada sakin kalmanın, yavaşlamanın yollarını gösterdiği gibi stresi yönetmenin, acıyla bir arada kalmanın, kendime şefkat göstermenin yollarını da öğretti."

  Filiz

  "Kendim için aldığım en güzel karar. Bu öylesine yazılan bir cümle değil. Sürekli zihnimde dolaşan, görmezden geldiğim ve hep değişen duygularımı, düşüncelerimi anlık inceleme ve kabul etme, teslim olma süreci..."

  Seda

  "8 haftada tamamen değiştim. Programa başlarken ''benim stresim yok veya olsa da nasıl kontrol edebileceğimi biliyorum ama çalıştığım stresli kişilere yardım etmek istiyorum'' diye başladım. Bu süreçte de çok faydasını gördüm. Programın bittiğinin 3. gününde canım kadar çok sevdiğim birinin ciddi bir sağlık sorunu haberini aldım. Normal şartlarda doktora gidip tedaviye başlayana kadar geçen o 24 saatte, olabilecek tüm kötü senaryoları kafamda kurar, bir de onları gerçekleşmiş gibi yaşardım. Hatta yas bile tutardım. Hayatımda ilk kez, o 24 saati planlar yapmadan, senaryolar kurmadan, anda geçirdim. Hiç olmadığım kadar sakindim. Bu benim için bir mucize. Programa o kadar zamanında başlamışım ki. Hatta ''belki de bu süreçle başa çıkabilmek için bu eğitime katılmışım'' diye de düşündüm. Değişimim muazzam.."

  Sema

  "Kendimi yine kendime fark ettirdiğiniz için teşekkür ederim. Her hafta bir aydınlanma ve farkındalık dolu bir an yaşamak bana hem merak ettirici hem keyifli geldi. Kendime verdiğim kendim hediyesi için teşekkür ederim."

  Gülay

  "Çok keyifli bir 8 haftaydı ancak hayatıma kazandırdıkları ömür boyu sürecek. Herkes kendi için bu eğitimi almalı!"

  Dila

  "Yaşantılarımızın stres altında kalitesi düşüyor. Bazen nasıl davranacağımızı bilememek stresimizin daha da uzun süre devam etmesine neden oluyor. Mindfulness size bir mola verme fırsatı sunuyor. Kendinize dışarıdan bakmak, sevmek ve gözlemlemek için fırsatlar yaratıyor. Eylemsizliğin de bir seçenek olabileceğini gösteriyor. Sizi rahatlatacak ve farklı bir pencereden bakma fırsatı verecek bir yaklaşım. Tavsiye ederim."

  R.A.

  "Düşüncelerimin (düşünce bulutlarımın) duygularımın (onlar sadece bir duygu ben değilim) ve çevremin daha fazla farkında olmak hayatımı değiştirdi, değiştirmeye devam ediyor. Yargısız, sabırlı, güven veren, çabasız, kabullenen tavrıyla serbest bırakan, nazik eğitmenimize tüm kalbimle teşekkür ederim. Bu dünyaya kiminle adım atacağınız önemli. Sevgilerimle,"

  Eda

  "Meraklı ve nazik, her zaman ilerlemede olan bu grupla tekrar buluşmak için her hafta günler öncesinden heyecanlanıyordum. Programa kayıt olurken hayal bile edemeyeceğim etkileri olan yepyeni deneyimler yaşadım. Daha birkaç hafta, hatta ay devam ettirebilmek isterdim!"

  C.D.L

  "Etkileri hızlıca içimizde ve yakınlar tarafından hissediliyor. Eğitmen desteğinin kalitesinin çok yardımı oldu."

  Claire

  "Mindful Istanbul'un programı, kendimize verebileceğimiz en güzel hediyelerden biri."

  L.N.

  "Bu metoda karşı çok ön yargım ve tereddütlerim vardı. Ama Mindfulness'ın gücü ve basitliği beni derinden etkiledi. Selin'e çok derin ve içten teşekkürlerimle."

  S.G.

  "Çok pratik ve zengin bir deneyimdi. Seanslar ve konuların takibi çok basit ve ses kayıtları insanı gerçek anlamda sarıyor. Rahatlamak, stresin, düşüncelerin, olumsuz duyguların daha az etkisinde kalmak için çok iyi geliyorlar. İçinde yaşadığımız stresli dünyada gerçekten çok gerekli!"

  Eric

  "Rahatlık getiren bir pratik... Olayları başka türlü görmeyi ve zorluklar karşısında daha gerçekçi kalmayı öğretiyor. Tavsiye ederim."

  K.T.

  "Kişisel gelişim için çok farklı bir deneyim. Tavsiye ederim"

  Aslıhan

  "Mindful bir beyin, akabinde de mindful bir yaşama başlangıç yapabilmek için MBSR eğitimini kesinlikle tavsiye ediyorum; tabi ki bunun sürekli bir yaşam pratiği olduğu unutulmamalı ve kendimize farkında bir alan açmaya niyetli olmayı da atlamamalıyız."

  Behlül

 • İnziva günleri

  İnzivalar, uzun uygulama günleri sunarak pratiğimizi derinleştirmemizi sağlıyor, sessizlik periyotları sayesinde kendimizle kalmamız, kendimizi bulmamız için değerli bir zaman sunuyor. İstanbul’dan kaçıp doğaya dönmenin, birkaç günlüğüne her şeyden uzaklaşmanın çok sık hayalini kuruyor olabiliriz. Ama şehirden kaçmak her zaman mümkün değil. Olsun! Kaçmadan, birkaç gün ayırmak zorunda olmadan da içe dönmek mümkün! Gelin, düzenlediğimiz bir günlük inzivalarda bize katılın, gitme isteğini belki bir süreliğine erteleyin.

  broken image

  İnziva günlerine katılım için meditasyon deneyimi olması tavsiye ediliyor. Tipik bir inziva programı 5 ile 7,5 saat arasında değişiyor.

  Meditasyon pratiğiniz var ise, veya daha önce Mindfulness temelli bir programa katılım yaptıysanız güncel MBSR programının inziva gününe dışarıdan katılabilirsiniz.

 • Açık Sangha

  Meditasyon oturumları

  Meditasyon pratiğiniz var, hatta MBSR programını bitirdiniz, ancak tek başınıza pratiği sürdürmenin her zaman kolay olmadığını fark ettiniz. Grup desteği böyle durumlarda hepimize çok iyi gelebilir. Pratikte karşılaştığımız zorluklarda yalnız olmadığımızı bilmek, hatta pratiğin bize nerelerde iyi geldiğini başkalarıyla paylaşmak, başkalarının deneyimlerini dinlemek hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar yararlı. Grup içinde meditasyon pratiğinin faydası ve desteği de göz ardı edilemez.

  broken image

  Bu meditasyon oturumları yaklaşık 1-1,5 saat sürüyor, bir bölümü meditasyon, bir bölümü de paylaşım şeklinde ilerliyor. Düzenli katılım gerektirmiyor.

 • Geçmiş etkinlikler

  • Hapaka: Ev yapımı inziva - 21 günlük mindfulness kampı
  • Hapaka: Duygu seminerleri
  • 8 Haftalık MBSR programı 1/08/2021 - 30/09/2021
  • Hapaka: Kendi Kapına Varmak haftalık mindfulness meditasyon dersleri temmuz-ağustos 2021
  • 8 Haftalık MBSR programı 1/06/2021 - 30/07/2021
  • 8 Haftalık MBSR programı 1/05/2021 - 30/06/2021
  • 8 Haftalık MBSR programı 30/03/2021 - 18/05/2021
  • 8 Haftalık MBSR programı 02/02/2021 - 23/03/2021
  • 8 Haftalık MBSR programı 26/10/2020 - 14/12/2020
  • 8 Haftalık MBSR programı 29/09/2020 - 17/11/2020
  • Kendimle sessiz hafta sonu inzivası 1/02/2020 - 2/02/2020
  • YogANA Meditasyon eğitmenliği kapsamında Mindfulness modülü eğitimi 10/01/2020 - 12/01/2020
  • 8 Haftalık MBSR programı 10/12/2019 - 4/02/2020
  • 8 Haftalık MBSR programı 22/10/2019 - 18/12/2019
  • 8 Haftalık MBSR programı 10/09/2019 - 5/11/2019
  • Lorem Space Pazartesi Sohbetleri: İlişkilerde Farkındalık ve Şefkat atölyesi 21/10/2019
  • Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitimi Mindfulness, Mindful yeme, Nefes modülleri
  • Yoğunlaştırılmış Türkçe 4 Haftalık MBSR programı 05/05/2019 - 26/05/2019
  • Sainte Pulchérie Fransız lisesi - öğretmenlere MBSR - 25/03/2019 - 30/05/2019
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Mindfulness'a giriş atölyesi - 29/03/2019 (Patika app ile)
  • Publicis - Mindfulness'a giriş atöylesi - 22/03/2019 (Patika app ile)
  • Türkçe 8 Haftalık MBSR eğitimi 12/03/2019 - 30/04/2019
  • Lape Hastanesi - Kadın hakları günü - Istanbul acceuil - Mindfulness'a giriş atölyesi 8/03/2019
  • Fransızca 8 Haftalık MBSR eğitimi 31/01/2019 - 21/03/2019
  • Türkçe 8 Haftalık MBSR eğitimi 10/02/2019 - 31/03/2019
  • Kolektif House - Mindfulness'a giriş atölyesi - 6/02/2019
  • Türkçe 8 Haftalık MBSR eğitimi 8/01/2019 - 26/02/2019
  • Sainte Pulchérie Fransız lisesi - Mindfulness tanıtım atölyesi - 14/12/2018
  • Türkçe 8 Haftalık MBSR eğitimi 23/10/2018 - 18/12/2018
  • Yoğunlaştırılmış Türkçe 4 Haftalık MBSR programı 06/05/2018 - 03/06/2018
  • Yoğunlaştırılmış Türkçe 4 Haftalık MBSR programı 28/03/2018 - 18/04/2018
  • İlişkilerde Mindfulness - Özyeğin üniversitesi Psychoz 2. Psikoloji günleri - Özünde İlişkiler 31/03/2018
  • Mindfulness'a giriş - Patika app - 24/02/2018 Zeuve Kadıköy
  • MBSR Tanıtım atölyesi, 24/01/2018 An Gelişim enstitüsü, Balat
  • Türkçe 8 Haftalık MBSR eğitimi 01/11/2017 - 27/12/2017
  • Mindfulness'a giriş atölyesi, Yaşam PDR Mersin: 4/11/2017
  • Fransızca 8 Haftalık MBSR eğitimi 12/10/2017 - 07/12/2017
  • Mindfulness’a giriş atölyesi, Uluslararası Mevlana Vakfı : 13/05/2017
  • Mindfulness’a giriş atölyesi, Hasbro : 17/04/2017
  • Türkçe 8 Haftalık MBSR eğitimi 8/03/2017 – 26/04/2017
  • Fransızca 8 Haftalık MBSR eğitimi 7/03/2017 – 25/04/2017
  • Fransızca Mindfulness’a giriş atölyesi 22/02/2017
  • Türkçe Mindfulness’a giriş atölyesi 22/02/2017
  • Küçük Dahi anaokulunda 6 Haftalık Mindfulness eğitimi: 2/02/2017 – 23/03/2017
  • Fransızca 8 Haftalık MBSR eğitimi: 10/01/2017 – 28/02/2017
  • Fransızca Mindfulness’a giriş atölyesi: 22/10/2016
  • Türkçe 7 Haftalık MBSR eğitimi: 5/10/2016 – 16/11/2016