• Mindful Istanbul

  ONLİNE MBSR PROGRAMILARINA BİR SÜRE ARA VERİLMİŞTİR

 • Mindfulness MBSR Eğitmen Eğitimi Programı

  MindCare Academy ev sahipliğinde, Institute for Mindfulness-Based Approaches - IMA işbirliğiyle

   

  Kasım 2021'de başlıyor!

 • Mindful Istanbul Hakkında

  Mindful İstanbul, şehrin içinde, kargaşanın ortasında, bize sadece durmayı, olmayı pratik edebileceğimiz bir alan sunuyor. 2016 yılından bu yana, Mindful Istanbul Selin Ilgaz yönetmeliğinde 30’dan fazla eğitime ev sahipliği yapmıştır.

  Niyet

  Bu oluşumu kurarken niyetimiz

  • Mindfulness ve benzer pratikleri ulaşılabilir kılmak
  • Sıklıkla “yapmaya” teşvik edildiğimiz bir yaşamda, “olmaya” önem vermek.
  • İnsanlara kendilerine dönebilecekleri, deneyimlerine yargısız ve şefkatli şekilde yaklaşabilecekleri bir alan sağlamak.

  Dikkat

  Çalışmalarda verdiğimiz dikkat

  • Dikkati “şimdi”ye veriyoruz. Şimdiki an deneyimimizde karşımıza çıkan her şeye (duyum, düşünce, duygu, nefes, hareket) fark edilebilecekleri bir alan sağlıyoruz.
  • Deneyimimizin değişkenliğine şahit oluyoruz, geçmiş ve gelecek arasında mekik dokuyan zihne “burada” olması için zaman ve alan tanıyoruz.

  Tavır

  Bilinç getirdiğimiz tavırlar

  • Hoşumuza gidene tutunma, hoşumuza gitmeyeni itme eğilimimizi fark ediyoruz, olanı kabul etmeyi pratik ediyoruz.
  • Bütün bu çalışmaları yaparken yargısızlık, sabır, merak, başlangıç zihni, kabul, serbest bırakma, çabasızlık, güven, öz-şefkat gibi tavırlar bize eşlik ediyor.
 • Selin Ilgaz

  Hakkında

  Mindful Istanbul’un kurucusu Selin Ilgaz Psikoloji ve Nörobilim dallarında uzmanlaştıktan sonra kollarını sıvadı ve hep merak ettiği Mindfulness pratiğini deneyimlemek için yola koyuldu. Meditasyon ile macerası 2014 yılında Nepal’de 10 günlük sessiz Vipassana inzivası ile başladı.

   

  Bu deneyimle beraber meditasyon ve Mindfulness hızlıca günlük hayatının bir parçası haline geldi ve düzenli olarak inzivalara ve eğitimlere katılmaya devam etmekte. Bu pratiğin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerini doğru ve bilimsel bir şekilde paylaşmak istedi. 2016 yılında İspanya’da bulunan, BAMBA onaylı Mindful Academy ile Akredite Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) ve Mindfulness eğitmeni oldu. 2016 yılından bu yana MBSR ve Mindfulness Temelli Programlar sunmaya devam ediyor.

 • Mindfulness nedir?

  “Mindfulness, dikkati şimdiki zamana özel bir yöntemle vermektir: kasıtlı, bilinçli ve yargısızca.”

  Prof. Dr. Jon Kabat-Zinn

  Bilinçli Farkındalığı (Mindfulness), hepimizde olan ve pratiklerle geliştirebildiğimiz "anda kalma becerisi" olarak açıklayabiliriz. Bedensel duyumlarımızı, duygularımızı ve düşüncelerimizi yargılamadan, onları değiştirmeye çalışmadan gözlemleyerek bilinçli bir şekilde anı yaşama pratiğine Mindfulness diyoruz. Bu pratikle, hep planlamalarda, geçmişte veya gelecekte olan zihni "yapma" modundan, "olma" moduna bilinçli bir şekilde geçiriyoruz.

   

  Bu şekilde, duyusal seviyede neler olup bittiğinin bilincinde oluyoruz: duyduklarımızın, gördüklerimizin, hissettiklerimizin; o an yaşamakta olduğumuz deneyimimizin. Aynı zamanda iç dünyamızdaki duygu ve düşüncelerin de farkına varmamızı sağlıyor. Farkındalık becerimizi geliştirmek zihnimizin ve iç dünyamızın nasıl çalıştığını daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

 • Neler var Mindful İstanbul'da?

  Etkinlikler, programlar, eğitimler...

  Güncel programlar için tıklayın:

  Mindfulness Temelli Stres Azaltma programı

  İngilizce isminin kısaltması olan MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), Mindfulness pratiğini merak edenler veya geliştirmek isteyenler için en ideal başlangıç noktasıdır. Grup içinde Mindfulness pratiğini iyice kavrayıp, uygulayacağınız, içselleştireceğiniz bir 8 hafta sizi bekliyor bu programda. Seanslar boyunca hem grup hem eğitmen Selin Ilgaz’ın desteğinden faydalanıyorsunuz.

  Günlük inzivalar

  İnzivalar, uzun uygulama günleri sunarak pratiğimizi derinleştirmemizi sağlıyor, sessizlik periyodları sayesinde kendimizle kalmamız, kendimizi bulmamız için değerli bir zaman sunuyor. İstanbul’dan kaçıp doğaya dönmenin, birkaç günlüğüne her şeyden uzaklaşmanın çok sık hayalini kuruyor olabiliriz. Ama şehirden kaçmak her zaman mümkün değil. Olsun! Kaçmadan, birkaç gün ayırmak zorunda olmadan da içe dönmek mümkün! Gelin, düzenlediğimiz bir günlük inzivalarda bize katılın, gitme isteğini belki bir süreliğine erteleyin.

All Posts
×