• Selin Ilgaz Lefilleul

  Psikolog

  Nörobilim MSc

  Mindfulness MBSR eğitmeni

   

  Pierre Loti Fransız lisesinden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için Fransa’ya gitti. Montpellier III Paul Valéry üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirip, Nöropsikoloji dalında uzmanlaşmaya başladı. Yüksek lisansını Londra Goldsmiths üniversitesinde Klinik ve Kognitif Nörobilim dalında tamamladı. Eğitimi süresince, her zaman ilgisini çeken Mindfulness konusunu akademik ve bilimsel düzeyde araştırma olanağı buldu.

   

  Mindfulness pratiğinin beyine getirdiği değişiklikleri ve hayat kalitesine olan faydasını daha detaylı öğrenince, bunu 2014 yılında bir de kendi deneyimleyip içselleştirmek istedi. İlk deneyimi 2014 yılında Nepal'de 10 günlük sessiz Vipassana inzivasıyla oldu. Düzenli olarak inzivalara ve eğitimlere katılmaya devam etti, bu sayede pratiği derinleşti ve zorluklarıyla ve faydalarıyla günlük hayatının bir parçası haline geldi. Mindfulness pratiğinin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerini doğru, bilimsel ve içten bir şekilde paylaşmak istedi.

   

  Bu yolda, 2016 yılında İspanya’da bulunan, BAMBA onaylı Mindful Academy ve Mindful Academy International ile Akredite Mindfulness Eğitmeni (Accredited Mindfulness Teacher) sertifikasyonunu elde etti. Özellikle Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction) programında uzmanlaştı. Ve halen, bu doğrultuda BAMBA eğitmenleri tarafından uygulanan Doğru Uygulama Prensiplerini takip etmeye özen gösteriyor.

   

  2016 yılından bu yana 40’tan fazla eğitim verdi ve yüz yüze 500’den fazla kişiye ulaştı. Bugün en popüler meditasyon uygulamalarından biri olan Patika App uygulamasında 150’den fazla kendi yazdığı ve yönlendirdiği meditasyon kayıtlarıyla 110.000 kullanıcıya ulaştı. Mark Williams ve Danny Penman yazarlığında Mindfulness adlı kitabın Türkçe çevirisindeki meditasyonları seslendirdi.

   

  2019 yılının Ocak ayında Yoga Alliance onaylı YogANA (RYS) okulunda 200 saatlik Yoga eğitmenlik eğitimini tamamladı. Aynı okulun 300 saatlik Meditasyon Eğitmenliği programı kapsamında Mindfulness modülü eğitmenliğini yaptı. Türkiye’nin en hızlı büyüyen dijital Wellness platformu Live to Bloom‘da Mindfulness, meditasyon, farkındalık, Nöropsikoloji ve Nörobilim hakkında yazılar yazdı.

   

  2021 yılında Kıvılcım Kıran ile ortaklaşa MindCare Academy - Mindfulness Temelli Yaklaşımlar Akademisini kurdu. MindCare Academy kapsamında Avrupa'nın köklü Mindfulness kurumu, Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA) işbirliğiyle IMA'nın Uluslararası Akredite Mindfulness MBSR Eğitmenlik Programını Türkiye'ye getiriyorlar.

   

  Her şeyden öte, kişisel pratiğin bir eğitmenin en önemli donanımı olduğunu düşünüyor ve eğitmen kimliğinden önce bu yolda yürüyen bir öğrenci, deneyimleyici olduğunu unutmuyor. 2014 yılından beri günlük kişisel pratiğine çok önem verirken pratiğin zamanla ne kadar çok evirildiğini ve bununla beraber kolaylaştırıcı kimliğinin de ne kadar evirildiğini gözlemliyor. Kişisel pratiği ve eğitmen kimliği bedensel pratiklerden (yoga, dans, tai chi), travma odaklı somatik çalışmalardan ve analitik psikolojiden esinleniyor ve etkileniyor.

   

   

All Posts
×