• Selin Ilgaz

  Psikolog

  Nörobilim Uzmanı

  Mindfulness MBSR eğitmeni

  broken image

  Pierre Loti Fransız lisesinden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için Fransa’ya gitti. Montpellier III Paul Valéry üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirip, Nöropsikoloji dalında uzmanlaşmaya başladı. Yüksek lisansını Londra Goldsmiths üniversitesinde Klinik ve Kognitif Nörobilim dalında tamamladı. Eğitimi süresince, her zaman ilgisini çeken Mindfulness konusunu akademik ve bilimsel düzeyde araştırma olanağı buldu.

   

  Mindfulness pratiğinin beyine getirdiği değişiklikleri ve hayat kalitesine olan faydasını daha detaylı öğrenince, bunu 2014 yılında bir de kendi deneyimleyip içselleştirmek istedi. İlk deneyimi 2014 yılında Nepal'de 10 günlük sessiz Vipassana inzivasıyla oldu. Sonrasında Vipassana inzivasını Endonezya (2015) ve Yunanistan’da (2016) tekrar etti. Halen düzenli olarak inzivalara ve eğitimlere katılmaya devam ediyor. Bu sayede pratiği derinleşti ve zorluklarıyla ve faydalarıyla günlük hayatının bir parçası haline geldi. Mindfulness pratiğinin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerini doğru, bilimsel ve içten bir şekilde paylaşmak istedi.

   

  Bu yolda, 2016 yılında İspanya’da bulunan, Mindful Academy ve Mindful Academy International ile aldığı eğitimle akredite Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction) ve Mindfulness Eğitmeni oldu. 2019 yılının Ocak ayında Yoga Alliance onaylı YogANA (RYS) okulunda 200 saatlik Yoga eğitmenlik eğitimini hamile yogası modülüyle tamamladı. 2020 yılında aynı okulun 300 saatlik Meditasyon Eğitmenliği programı kapsamında Mindfulness modülü eğitmenliğini yaptı.

  MBSR programının kurucusu Jon Kabat-Zinn'in çok satan "Full Catastrophe Living" kitabının Türkçe çevirisindeki meditasyonları seslendirdi (Mindfulness'ın İyileştirici Gücü). Aynı zamanda Mark Williams ve Danny Penman yazarlığında Mindfulness adlı kitabın Türkçe çevirisindeki meditasyonları seslendirdi.

   

  2016 yılından bu yana 40’tan fazla eğitim verdi ve yüz yüze 1000’den fazla kişiye ulaştı.

   

  2021 yılında Kıvılcım Kıran ile ortaklaşa MindCare Academy | Zihin-Beden Temelli Yaklaşımlar Akademisini kurdu. MindCare Academy kapsamında Avrupa'nın köklü Mindfulness kurumu, Institute for Mindfulness-Based Approaches (IMA) işbirliğiyle IMA'nın Uluslararası Akredite Mindfulness MBSR Eğitmenlik Programını Türkiye'ye getirdi. Aynı yıl Mindfulness Network ile Süpervizörlük eğitimi aldı ve IMA ile eğitime devam etti.

   

  Her şeyden öte, kişisel pratiğin bir eğitmenin en önemli donanımı olduğunu düşünüyor ve eğitmen kimliğinden önce bu yolda yürüyen bir öğrenci, deneyimleyici olduğunu unutmuyor. 2014 yılından beri günlük kişisel pratiğine çok önem verirken pratiğin zamanla ne kadar çok evirildiğini ve bununla beraber kolaylaştırıcı kimliğinin de ne kadar evirildiğini gözlemliyor. Kişisel pratiği ve eğitmen kimliği bedensel pratiklerden (yoga, dans), travma odaklı somatik çalışmalardan ve analitik psikolojiden esinleniyor ve etkileniyor.

   

   

  broken image
  broken image
  broken image