• Selin Ilgaz

  Mindfulness eğitmeni

  Pierre Loti Fransız lisesinden mezun olduktan sonra üniversite eğitimim için Fransa’ya gittim. Montpellier III Paul Valéry üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirip, Nöropsikoloji dalında uzmanlaşmaya başladım. Yüksek lisansımı Londra Goldsmiths üniversitesinde Klinik ve Kognitif Nörobilim dalında tamamladım. Eğitimim süresince, her zaman ilgimi çeken Mindfulness konusunu akademik ve bilimsel düzeyde araştırma olanağı buldum.

   

  Mindfulness pratiğinin beyine getirdiği değişiklikleri ve hayat kalitesine olan faydasını daha detaylı öğrenince, bunu 2014 yılında bir de kendim deneyimleyip içselleştirmek istedim. İlk deneyimim 2014 yılında Nepal'de 10 günlük sessiz Vipassana inzivasıyla oldu. Düzenli olarak inzivalara ve eğitimlere katılmaya devam ettim, bu sayede pratiğim derinleşti ve zorluklarıyla ve faydalarıyla günlük hayatımın bir parçası haline geldi. Mindfulness pratiğinin birçok insana yardımı dokunacağına ikna olarak öğrendiklerimi doğru, bilimsel ve içten bir şekilde paylaşmak istedim.

   

  Bu yolda, 2016 yılında İspanya’da bulunan, İngiltere onaylı Mindful Academy ve Mindful Academy International ile Akredite Mindfulness Eğitmeni (Accredited Mindfulness Teacher, AMT) sertifikasyonunu elde ettim. Özellikle Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction) programında uzmanlaştım. Ve halen, bu doğrultuda İngiltere’de Mindfulness eğitmenleri tarafından uygulanan Doğru Uygulama Prensiplerini takip etmeye özen gösteriyorum.

   

  Aynı zamanda ana okulu öğretmenliği deneyimim var ve çocuklarla Mindfulness’ı buluşturabilmek için Mindful Schools organizasyonunun online eğitimini bitirdim. Böylece yetişkinlerin yanı sıra, çocuklara da bu beceriyi aktarabilmeyi öğrendim.

   

  Ocak 2019'da Yoga Alliance onaylı YogANA (RYS) okulunda 200 saatlik Yoga eğitmenlik eğitimini tamamladım.

   

  Her geçen gün, verdiğim/aldığım her eğitimle öğrenmeye devam ediyorum, pratiğimde zorluklardan geçiyorum, farkındalıklar elde ediyorum, kendimle ile ilgili yeni şeyler keşfetmeye ve kendimi yenilemeye gayret ediyorum. Merkezlenmeme yardımcı olan kişisel pratiklerimde meditasyon, yoga, dans, hareket ve tiyatro var.

   

  İlgi alanlarım ve önümüzdeki senelerde derinleştirmek istediğim başka konular:

  - Fonksiyonel Tıp, bitkisel tıp, Ayurveda, bütünsel beslenme

  - Hamilelik ve doğum

  - Somatik deneyimleme

  - Kadın çemberleri

  - Farklı hareket pratikleri

All Posts
×